2016 Schedule

BIFF 2016 Schedule

 Please click on each movie listing for descriptions and links to purchase tickets for each individual sessions.

Opening Red Carpet 6:00pm
Opening Night Party 9:00pm

Session 1 Thursday April 14
7:00pm - 9:00pm (AMC)
Out of the Village 14 min
Across The Line 90 min

Session 2 Friday April 15
3:00pm - 6:00pm
Upside Down 69 min
Glibness (Labia) 97 min

Session 3 Friday April 15
2:00pm - 4:30pm
Tereza's House 13min
The Family Whistle 65 Min

Session 4 Friday April 15
5:00pm - 7:00pm

For Ever 83 min

6:30pm
In Crystal Skin 48 min

Session 5 Friday April 15
7:30pm - 9:30pm
Fare & Fowl 8 min
Food Fight: Inside the Battle
for Market Basket 100 min

Session 6 Friday April 15
5:30pm - 7:30pm
Trench 10 min
Cocktail Party 100 min

Session 7 Friday April 15
8:30pm - 10:30pm
Fata Morgana 20 min
Like Lambs 86 min

Session 8 Saturday April 16
11:30am - 1:00pm
Padded Envelop from Madrid 7 min
Healing Voices 85 min

Session 8 B Saturday April 16
1:00pm - 3:00pm
Tits 4 min
The Search For

Cleopatra's Crown 20 min

Session 9 Saturday April 16
10:00am - 11:30am
Short Program - 1

The Resume 11 min
The Chain of Love 15 min
De Nada 19min
The Lobster Kid 20 min
Rotten 22 min

Session 10 Saturday April 16
12:30pm - 2:00pm
Melt 6 min
All or Nothing (Tutto) 8 min
Little Miss Perfect 82 min

Session 11 Saturday April 16
1:30pm - 3:00pm
Huntwatch 88 min

Session 12 Saturday April 16
3:30pm - 5:00pm
Short Program - 2

M. Steinert & Sons 7 min
A Mother's Love 9 min
The Elevator 12 min
Tereza's House 13min
The Toymaker 16 min
12 Kilometers 33 min

Session 13 Saturday April 16
5:30pm - 8:00pm
Kim Madrid 8 min
A Dream Never Dies 28 min
Food Fight: Inside the Battle
for Market Basket 100 min

Session 14 Saturday April 16
3:00pm - 5:30pm
Writer's Block 7 min
The Smiffenpoofs: A History
Of Female Acappella 24 min
3:30pm - 5:30
The Lennon Report 85 min

Session 15 Saturday April 16
8:30pm - 10:00pm
Thrive 13 min
Indivisible 78 min

Session 16 Saturday April 16
6:15pm - 8:05pm
Ascendants 33 min
TRI 90 min

Session 17 Saturday April 16
9:00pm - 10:55pm
His Last Game 9 min
Coyote Girl 17 min
It Snows All The Time 90min

Session 18 Sunday April 17
9:00am - 11:00am
One Good Egg 9 min
For Love or Money 18 min
Second Chance 86 min

Session 19 Sunday April 17
12:00pm - 2:30pm
Picking Up The Pieces 27min
The Frozen Chosen 70 min

Session 20 Sunday April 17
12:00pm - 2:00pm
Tell 18 min
Of Fortune and Gold 100 min

Session 21 Sunday April 17
3:00pm - 5:30pm
Short Program - 3

Padded Envelop from Madrid 7 min
Entelelechy 9 min
Secret of the Lion 9 min
Magick 11 min
Permanent 99 min

Session 21-B Sunday April 17
10:00am - 11:33am
Road to the Sky 93min

Session 22 Sunday April 17
11:45am - 1:30pm
Unsure/Positive 47 minutes
For Ever 73 min

Session 23 Sunday April 17
3:00pm - 4:30pm
School Reunion 5 min
So Help Me God 8 min
Good Enough 76 min

Session 24 Sunday April 17
5:30pm - 7:30pm
Airhead 3 min
Frosting 13 min
Coming Through the Rye 95 min

Session 25 Sunday April 17
6:00pm - 8:00pm
The Typical Haunts 15min
Eddie and The Aviator 15 min
Forever Yours 105 min

Session 26 Sunday April 17
8:30pm - 10:30pm
Dove 37 min
Baby, baby, baby 71 min

Session 27 Sunday April 17
8:30pm - 10:30pm
Ideal Wife 36 min
She Walks 85 min

Session 28 Monday April 18
(Boston Marathon Day)
11:30am - 2:00pm
Don't Leave Me Hanging 8 min
"It's Us, Not the Bus":Boston's School Desegregation Story 27 min

Session 29 Monday April 18
(Boston Marathon Day)
2:30pm - 4:00pm
Orphans & Kingdoms 74 min

Closing Party 6:00pm